ورود کاربران

رمز خود را فراموش کرده‌ام

هنوز ثبت نام نکرده‌ام

ایمیل:
نام:
نام خانوادگی:
لطفا عبارت امنیتی زیر را بازنویسی کنید:

دوست عزيز، برای شركت در مسابقه نیاز به ثبت نام شما در سایت می‌باشد. به افرادی كه در 5 مسابقه جواب صحیح داده‌اند،‌ به قيد قرعه جوایزی اهدا خواهد شد.

همچنین در صورتی كه شرایط عضویت پرديس را داشته باشيد می‌توانيد از مزايای زیر استفاده كنید.

  • از تخفیف ویژه ١٠٪ جهت خرید کارت‌های اینترنت و تلفن بین‌المللی برخوردار شوید
  • از عضویت رایگان خبرنامه‌های الکترونیک و نشریات پردیس برخوردار شوید.
  • ادامه ...

خبرهای حوزه فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات

1398/07/24

خبرها » برنامه شبکه علمی ایران برای افزایش بهره‌وری دانشگاه‌ها


 «ما در بخش علوم انسانی دارای معادن بزرگ اطلاعاتی هستیم که یکتاست و رقیبی برای آن در دنیا وجود ندارد و می‌تواند بزرگ‌ترین منبع درآمدزایی به‌شمار رود درحالی‌که این داده‌ها در مراکز خود به شکل غیر‌قابل استفاده مانده است.» مدیرعامل اپراتور شبکه علمی ایران (شعا) در همایش «زیست‌بوم دسترسی همگان به اطلاعات» با اعلام این مطلب گفت: چه در اکوسیستم دانشگاهی چه خارج از آن در حوزه علوم انسانی محتواهایی داریم که متاسفانه در مراکز خود ذخیره شده و غیر‌قابل استفاده مانده است و ما با زیست‌بوم اقتصاد علم و با هدف‌گذاری به‌صورت یک عملیات فرآیندی می‌توانیم آن را در اختیار کاربران قرار دهیم.

سیدمحمدحسن مقدم‌فر افزود: شبکه علمی ایران در دو فاز تعریف شده که در فاز اول و براساس تعهدات داده شده نگاه این اپراتور فرآیند B۲B و شبکه‌سازی است و زیرساخت فیزیکی آن ایجاد شده و در فاز دوم نگاه B۲C و ورود پژوهشگران، طلاب، دانشجویان، استادان و دانش‌پژوهان به چرخه دسترسی به محتوای دانشی است. وی در ادامه با بیان اینکه دانشگاه‌هایی هستند که دانش فنی و مهندسی ندارند و سرمایه‌گذاری زیادی برای ایجاد مراکز داده کرده‌اند که در حال حاضر از آن استفاده نمی‌شود و به نوعی هدررفت سرمایه به شمار می‌رود، گفت: در شبکه علمی ایران زیرساخت ابری ایجاد شده تا تمام مراکز بدون هدرروی سرمایه به هم متصل شوند.  مدیرعامل اپراتور شبکه علمی ایران با بیان اینکه پروژه اپراتور شبکه علمی ایران سال گذشته توانست یکی از بزرگ‌ترین افتخارات ایران در سازمان ملل در ITU را کسب کند، گفت: این پروژه از میان بیش از ۱۱۰۰ پروژه از ۹۷ کشور دنیا توانست جایزه WSIS را در حوزه E- Science در رقابت تنگاتنگ با آمریکا و اروپا به خود اختصاص دهد. وی با بیان اینکه اپراتور شبکه علمی به‌عنوان سرویس‌دهنده به دانشگاه‌های کشور نگاه خود را به زیست‌بوم اقتصاد علم توسعه داده است گفت: از نگاه این اپراتور اجرایی شدن این پروژه می‌تواند GDP کشور را تحت‌تاثیر قرار دهد.

منبع: www.ictna.ir باز شدن در پنجره جدید