ورود کاربران

رمز خود را فراموش کرده‌ام

هنوز ثبت نام نکرده‌ام

ایمیل:
نام:
نام خانوادگی:
لطفا عبارت امنیتی زیر را بازنویسی کنید:

دوست عزيز، برای شركت در مسابقه نیاز به ثبت نام شما در سایت می‌باشد. به افرادی كه در 5 مسابقه جواب صحیح داده‌اند،‌ به قيد قرعه جوایزی اهدا خواهد شد.

همچنین در صورتی كه شرایط عضویت پرديس را داشته باشيد می‌توانيد از مزايای زیر استفاده كنید.

  • از تخفیف ویژه ١٠٪ جهت خرید کارت‌های اینترنت و تلفن بین‌المللی برخوردار شوید
  • از عضویت رایگان خبرنامه‌های الکترونیک و نشریات پردیس برخوردار شوید.
  • ادامه ...

خبرهای حوزه فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات

1398/07/20

خبرها » رئیس سازمان فضایی: پارک‌های فضاپایه گردشگری را رونق می‌دهد


 

در پی امضای تفاهم‌نامه نخستین پارک فضایی کشور در جزیره قشم، رئیس سازمان فضایی ایران اعلام کرد: پارک‌های فضاپایه فرصتی است برای رونق گردشگری در حوزه توریسم و بستری را برای تحقیقات علمی محققان فراهم خواهد کرد که پیشرفت در هر دو ظرفیت بالقوه پارک‌های فضاپایه، موجب پیشرفت اقتصادی کشور خواهد شد.

 

صبح روز شنبه تفاهم‌نامه‌ای میان سازمان فضایی ایران و سازمان منطقه آزاد قشم به امضا رسید که به واسطه آن، قرار است نخستین پارک فضایی کشور در قشم طراحی، جانمایی و برنامه‌ریزی شود.

از یک و نیم سال گذشته با هدف توسعه گردشگری تحقیقاتی انجام شد. بعد از شناسایی ظرفیت‌ها با توجه به ظرفیتی که قشم و دره ستارگان داشت، تصمیم بر این شد که پارک های فضاپایه در کشور ایجاد شود و اولین پارک موضوعی فضاپایه در این شهر ایجاد شود.  

مرتضی براری در این مراسم گفت: به دلیل جذابیت‌هایی که در فضا وجود دارد، همواره مورد توجه جامعه و مردم است طوری که چند دهه گذشته مردم تلاش می‌کنند با اسرار خلقت و جذابیت‌های آسمان آشنا شوند. امروزه گردشگری با تم فضایی مورد توجه اکثر کشورهای در حال توسعه قرار گرفته و کشور ما به واسطه آسمان پاک و جذابش و به دلیل برخی زیرساخت‌های موجود مانند دره ستارگان قشم، ظرفیت این را دارد که به عنوان منطقه‌ای برای جذب گردشگر و توریست‌های خاص نجوم انتخاب شود. امیدواریم با همکاری یکدیگر بتوانیم این بسترسازی را برای جذب توریست و علاقمندان به آسمان و نجوم فراهم کنید تا فرصتی برای رونق اقتصادی و گردشگری ایجاد شود.  

 

حمیدرضا مومنی رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم نیز افزود: از سوی سازمان فضایی به ما پیشنهاد شد تا در قشم اقداماتی در حوزه گردشگری فضاپایه انجام شود. کارهای اجرایی و توافقات اولیه انجام شده است و امروز برای نهایی‌کردن این تفاهم‌نامه دور هم جمع شده‌ایم.

ژئوپارک‌های ما توریست‌های قابل توجهی دارند و در سبد ما این تکامل اتفاق می‌افتد و می‌توانیم ادعا کنیم در حوزه گردشگری علمی و تحقیقاتی بتواند برای کشورهای اطراف منشاء اثر شود.

وی افزود: پیش بینی کردیم طی یک سال به نتیجه برسیم. فاز اول کارهای عمرانی است و بخش دوم به تجهیزات و امکانات مورد نیاز برمی‌گردد. سرمایه‌گذاری اولیه را با بودجه ۱۰ میلیارد تومانی از سوی منطقه آزاد قشم تامین شده و برای فاز بعدی نیاز به بودجه تا سقف ۸۰ میلیارد تومان نیاز است که از توان بخش خصوصی استفاده خواهیم کرد. مذاکرات اولیه انجام شده و به نتیجه خواهد رسید.

منبع: www.ictna.ir باز شدن در پنجره جدید