ورود کاربران

رمز خود را فراموش کرده‌ام

هنوز ثبت نام نکرده‌ام

ایمیل:
نام:
نام خانوادگی:
لطفا عبارت امنیتی زیر را بازنویسی کنید:

دوست عزيز، برای شركت در مسابقه نیاز به ثبت نام شما در سایت می‌باشد. به افرادی كه در 5 مسابقه جواب صحیح داده‌اند،‌ به قيد قرعه جوایزی اهدا خواهد شد.

همچنین در صورتی كه شرایط عضویت پرديس را داشته باشيد می‌توانيد از مزايای زیر استفاده كنید.

  • از تخفیف ویژه ١٠٪ جهت خرید کارت‌های اینترنت و تلفن بین‌المللی برخوردار شوید
  • از عضویت رایگان خبرنامه‌های الکترونیک و نشریات پردیس برخوردار شوید.
  • ادامه ...

خبرهای حوزه فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات

1397/12/22

خبرها » هشدار خالق «وب» در ۳۰ سالگی این فناوری نسبت به انحرافات


«www» سی ساله شد. تیم برنرزلی، فناوری وب، World Wide Web، را در ماه مارس سال ۱۹۸۹ خلق و در ماه نوامبر همان سال آنرا بصورت عملی راه اندازی کرد.

 

با این حال ۳۰ سال پس از اختراعی که جهان را تغییرداد هم چنان برنرزلی نگران وجه منفی و سیاه وب سایت است. به گفته خالق فناوری وب بسیاری از مردم جهان دیگر مانند قبل نیستند و اظهار نگرانی می کنند که آیا همچنان وب سایت ها عامل نجات بشر و عامل ایجاد «نیکی» به جای «شر» در جهان هستند یا نه؟

 

 

تیم برنرزلی که موسس سازمانی به نام «World Wide Web Foundation» یا بنیاد فناوری های وب نیز است در ۳۰ سالگی خلق آن نامه ای را روی وب سایت بنیاد تحت امرش قرارداده است.

 

وی در این نامه که خطاب به جهانیان نوشته شده می گوید: « در حالیکه وب فرصت وامکان جدید و خلاقانه بیشتر به اقلیت ها و سرکوب شدگان جامعه می دهد، همزمان به سلاحی برای گسترش تنفر و خشونت و نژادپرستی تبدیل شده است.»

 

سربرنرزلی در این نامه می نویسد که نمی توان در راستای گسترش جنگ و تنفر و اهانت از طریق وب تنها یک دولت و یا گروهی را مقصر دانست بلکه به گفته این استاد دانشگاه ام آی تی ایالات متحده، باید «جامعه جهانی» دستی بالا بزند تا از این اختراع مهم بشریت به بهترین نحو استفاده شود.

 

۳۰ سال پس از خلق فناوری وب، بیش از نیمی از مردم جهان آنلاین هستند اما سربرنزرلی نگران است که مداخله شرکت های بزرگی چون گوگل و فیس بوک در زندگی خصوصی مردم روند رو به رشد ارتباط شهروندان کره خاکی با دنیای مجازی را کم کند.

 

وی در این نامه از دولت ها و شرکت های بزرگ می خواهد کمک کنند هر چه سریعتر میلیون ها نفری که دسترسی به فناوری وب ندارند بدون ایجاد حواشی و سانسور و یا مداخله در زندگی خصوصی، از فناوری وب بهره مند شوند. مخترع فناوری وب در پایان نامه اعلام کرده است در راستای پاکسازی فناوری وب کمپینی با نام «پیمانی برای وب» راه انداخته است که در این راه شرکت های بزرگی چون فیس بوک، گوگل و دولت فرانسه از او و این کارزار حمایت کرده اند.

منبع: www.ictna.ir باز شدن در پنجره جدید